Könyvkuckó

Helu villalakók!

Hogy ne csak igyunk meg jatézzunk (Halász Zsolti ez alól természetesen kivétel) legyen a kultúra a köbön is, elvégre tanulni jöttünk ide, íme néhány tuti könyv. Elejére pakoltam a komolyabb műveket, hogy okosodjunk is, a végére pedig a lazulós, másnapos könyvet, hogy legyen min röhögni.

1. Előételként László Zoltántól az Egyszervolt című könyvet hoztam. Adott egy népmesei motívumokkal telerakott regény, van itt szerelmi szál, politika, intrika, férfiak, nők, gyerekek és minden, ami a való életben előfordulhat. Ám a bökkenő, régi mesehősök leszármazottai rejtőzködő kisebbségként élnek köztünk: dolgoznak, adót fizetnek és akár egymás rovására is boldogulni akarnak. A regény hőse, Harlan a TranszÓperencia kellős közepébe csöppen, pedig ő csak az elveszett gyerekkorát próbálja megtalálni. Ami nem igazán egyszerű, ha titokzatos meseszervezetek, iratmániás hétfejű sárkányok, a parlamenti képviselőket manipuláló óriások és legalább két potenciális barátnő nehezíti a dolgát. Szórakoztató és ironikus, szabadszellemű és nagyon vicces. Én végig röhögtem.

„A magyar népmesék elbűvölő találkozása a Gaiman -féle urban fantasyval.” Rusznyák Csaba, Könyvesblog

A könyv 2013. június 6-án jelent meg az Agave Kiadó gondozásában.

2. Éppen tegnap fejeztem be Robert Merle: Mesterségem a halál könyvét, ami megülte elég szépen az agyamat és lelkemet. Ami eszembe jut a könyvről az a kettőség. A kettőség, mint emberi ösztön, és mint az emberi lélek velejárója. Vagy mint egy birodalmat fenntartó érzés. Hogyan lehetséges, hogy adott egy értelmes, szorgalmas férfi, aki otthon családias hangulatban tölti el napjait, még munkájában családokat öl meg? És az, hogy lehet, hogy ezt több százan élték meg, mind az egyik mind a másik oldalon? „És az olvasó egyszer csak azon kapja magát, hogy már maga is tervezget, számol, gondolkozik, hogyan lehetne ésszerűbben, hatékonyabban megszervezni a transzportok mozgatását, hogyan lehetne megduplázni az üzem napi termelését. Annyira azonosul a főhőssel, hogy a Feladat teljesítése közben elfeledkezik róla, hogy miről is van szó. S ha nem csapja falhoz dühében a könyvet, akkor rájön, hogyan lehetséges: hát így. Ennyi az egész. Ez ennek a könyvnek a legelképesztőbb tanulsága.”

Egy életre meghatározó élmény ennek a könyvnek az elolvasása. Még csak könyvtárból vettem ki, de tervezem megvételét is.

1952-ben jelent meg az első kiadás az Európa Kiadónál.

3. Nemrégen polcpakolás közben vettem a kezembe Székely Éva: Sírni csak a győztesnek szabad című könyvét. Már régebben is olvastam, de most újra, annyira szeretem. Két szóban jellemezve lelkesítés és őszinteség. Mindenki tudja ki az író, a lánya küzdelmeiről ír, tulajdonképpen önéletrajzi stílusban, de nagyon szenvedélyesen.  Az úszónőt sárga csillaggal megbélyegezve kis híján deportálták a nyilasok, lélekjelenlétén és szerencsés szökésén múlt, hogy túlélte ezt az időszakot. Elhatározta, hogy ő nem halhat meg: ekkor már olimpiai bajnok szeretett volna lenni. Mindvégig megmaradt sportembernek, ám az ő felosztása szerint és saját életünket szemlélve felismerhetjük: ahhoz, hogy valaki sportember lehessen nem feltétlenül kell bármilyen sportot űznie, ám lehet, hogy valaki élsportoló, mégsem tartózik ebbe a kategóriába.

Könyv kiadása: 1920. Magvető Könyvkiadó

4. Cserna- Szabó András és Darida Benedek: Nagy macskajaj könyv-avagy süssünk, főzzünk másnaposan
RITKÁN, de előfordul, hogy az ember fia/lánya vereti reggelig a jatéban és esetleg többet ivott a kelleténél. Na amikor már uncsi a másnapos döglés, a ráivás (Molnár Róbert és Kulágin Renike  ugye? ), a gettó udvaron agonizálás, akkor jó kiavászkodni a konyhába és enni, meg  vihogni.  Valljuk be, legtöbb műnek köze van a szexhez és/vagy az alkoholhoz. Pl. Szókratész és haverjai egy rettentő buli után, pocsolyamásnaposan a szerelemről elmélkednek és közben persze újra berúgnak.

A mű javított, jelentősen bővített kiadásában már 40 írásban ismertetik a legnagyobb piás művészeket és halhatatlan alkotásaikat, amitől az a szörnyű gyanú ébred bennünk, hogy a remekművek döntő többségét semmirekellő szeszkazánok alkották, macskajajosan fetrengve. Teszik mindezt alapos tárgyi tudással, lelkesedéssel – és a remekművekhez hasonlóan – megfelelő szótagszámmal, remek cselekménnyel, míves nyelvezettel. Miközben végigdülöngélünk a világ- és a hazai művészet vigalmi negyedén, 66 receptet is találunk.

2012-ben jelent meg a Magvető Kiadónál

U.I.: Ajánlanám a Szotyizási szokások 3. kiadását Eszéki Dánielnek és Lukács Lászlónak. 😉 illetve Szabó Ármin ajánlásában magamnak és minden olyan lánynak, aki nem érti/ismeri a jediket, az összes Star Wars könyveket oda-vissza! 

Leave a Reply